Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların yarınki Avrupa Merkez bankası (AMB) toplantısını beklemeleri ile birlikte, ABD, Çin ve Avustralya'dan gelen verilerin küresel büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerini yoğunlaştırması sonucu, düşüşünü ikinci güne taşıdı. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri de düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 08:59'da 264.65 puana indi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratı yüzde 0.5 düşerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.3'lük bir kayıp yaşadı.

Melbourne'de IG Markets kurumsal traderı Chris Weston, "Olay riski dikkate alındığında, fırtınaya yaklaşıyoruz ve bugün, traderların kilit AMB toplantısı ve Cuma günkü ABD istihdam verisi öncesi portföylerini ayarlamaları için son gün" dedi ve "Yaklaşan AMB toplantısına doğru dün gece beklentilerin ayarlanmasının ardından, toplantıdan ne çıkabileceği konusunda piyasanın nötr tutum aldığını hissediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa hisse senetleri dün, ABD'de imalat sanayinin Ağustos ayında beklenmedik bir daralma göstermesi ile birlikte, son iki haftanın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, merkez bankalarının büyümeyi desteklemek için daha fazlasını yapacağı beklentilerinin desteği ile, 4 Haziran'da gördüğü bu yılın en düşük seviyesinin halen yüzde 14 yukarısında.