Advertisement

Euro Bölgesi'nde hizmet ve imalat sanayi sektörleri, Ağustos ayında, ilk açıklanan verinin de üzerinde bir daralma gösterdi. Bu durum, ekonominin resesyona yöneldiği yolundaki işaretlere katkıda bulunuyor.

Euro Bölgesi'nde, hem imalat hem de hizmet sektörlerini içeren bileşişik satınalma yöneticileri endeksi (PMI), Londra merkezli  Markit Economics'in açıkladığı verilere göre, Temmuz ayındaki seviyesi olan 46.5'ten, Ağustos ayında 46.3'e geriledi. Bu veri, 23 Ağustos'ta yapılan ilk açıklamadaki 46.6 seviyesinin daha da altında. Bu verinin 50 seviyesinin altında çıkması, sektörde daralma olduğunu işaret ediyor.

Avrupa ekonomisi, hükümetlerin bütçe açıklarını azaltmak için harcamaları daha da kısmasının tüketici ve ihracat taleplerini olumsuz etkilemesi sonucu, yılın ikinci yarısında, üç yıl aradan sonra yeniden resesyona girebilir. Euro Bölgesi ekonomik güven endeksi Ağustos ayında ekonomistlerin tahminlerinden daha fazla düştü ve Almanya'da işsizlik arttı. Bu veriler, Avrupa Merkez Bankası'nın yarınki aylık toplantısına hazırlanması ile birlikte, düşüşün hızlanmakta olduğu işaretlerini güçlendiriyor.

Londra'da IHS Global Insight şef Avrupa ekonomisti Howard Archer, "Göstergeler, Euro Bölgesi'nde yılın üçüncü çeyreğinde gayrı safi yurtiçi hasılanın daha da daralacağını işaret ediyor" dedi ve "Euro Bölgesi'nde süregelen ciddi ülke borç krizi, zaten zayıf ve kırılgan olan iş dünyası ve Tüketici Güveni üzerinde baskı oluşturarak, problemleri daha da zorlaştırıyor ve görünüme ilişkin belirsizliği daha da artırıyor" değerlendirmesinde bulundu.