Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Avrupalı politika yapıcıların yarın bölgedeki borç krizine çözüm için toplanmadan önce ekonominin kötüleşmekte olduğuna ilişkin işaretlerin arttığı bir ortamda, erken saatlerdeki kayıplarını geri aldı. Euro ve ABD endeks vadeli kontratları da kayıplarının önemli bölümünü geri aldı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.5 kadar düştükten sonra toparlandı ve New York saati ile 06:45'te yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 geriledi. Euro dolar karşısında yüzde 0.1 kayıpla 1.2549 dolara geldi ve Avustralya doları 16 önemli para biriminin 14'ü karşısında geri çekildi. İtalya'nın iki yıl vadeli tahvilleri son dokuz günde ilk kez yükselirken, Almanya'nın 10 yıl vadeli kağıtları, tahvil ihalesine hedeflenen satış miktarının altında teklif gelmesinin etkisi ile düştü. Bakır yüzde 0.3 ve petrol yüzde 0.2 geriledi.

Euro Bölgesi'nde hizmet ve imalat sanayi sektörleri, Londra merkezli Markit Economics'in açıkladığı veriye göre, Ağustos ayında, daha önce açıklanandan da fazla bir daralma gösterdi. Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi, yarınki toplantısında, Başkan Mario Draghi'nin euronun hayatta kalabilmesini sağlamak için gerekli olduğunu söylediği tahvil alım programı konusunda karar alacak. ABD'de ise, 7 Eylül'de açıklanacak olan tarım dışı istihdamın, Ağustos ayında daha yavaş bir artış göstermesi ve işsizlik oranının ise yüzde 8'in üzerindeki seyrini 43'ncü aya da taşıması bekleniyor.

Melbourne'de IG Markets kurumsal traderı Chris Weston, "Olay riski dikkate alındığında, fırtınaya yaklaşıyoruz ve bugün, traderların kilit AMB toplantısı ve Cuma günkü ABD istihdam verileri öncesi portföylerini ayarlamaları için son gün" dedi ve "Yaklaşan AMB toplantısına doğru dün gece beklentilerin ayarlanmasının ardından, toplantıdan ne çıkabileceği konusunda piyasanın nötr tutum aldığını hissediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi'nde, düşen iki hisse karşılığı, sağlık ve ulaşım sektörleri öncülüğünde, üç hisse değer kazandı. ABD'deki en kötü petrol sızıntısına neden olan Macondo'nun sahibi BP Plc, ABD Adalet Bakanlığı'nın, ağıt ihmal suçlamalarına devam edeceğini açıklamasının ardından yüzde 3.8 düştü. ABD, dava açılan tarih olan 31 Ağustos'ta, BP'yi "ağır ihmal ve kasıtlı suistimal" ile suçlamıştı.