Advertisement

ABD'de geçtiğimiz hafta işsizlik başvurusunda bulunanların sayısının beklentilerin altında kalması, ekonominin ikinci yarısında istihdam sektörünün zayıflayacağı endişelenirini azalttı.

ABD Çalışma Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre işsizlik başvuruları, 1 Eylül'de biten haftada 12,000 düşerek 365,000'e geriledi ve son bir ay içerisindeki en düşük rakama ulaştı. Bloomberg tarafından görüşü alınan 48 ekonomistin tahmin medyanı 370,000'i gösterdi.

İşverenler, devam eden talepten dolayı işçi çıkarmada sınırlamalara giderek, ekonominin en büyük parçası olan tüketici harcamalarını desteklemeye yardımcı oluyor. Aynı zamanda, geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Bernanke'nin yaptığı açıklamalara göre zayıf istihdam ve yüzde 8'i aşan işsizlik oranı ABD'li yetkililer için "büyük endişe."

New York merkezli 4Cast Inc.'in kıdemli ekonomisti Sean Incremona, firmaların "işçi çıkarması için çok dar bir alanları var" dedi. Incremona, "İşten çıkarmalar denklemde bir faktör değil; bu biraz yeni işçi ekleyebilmekle ilgili bir olay" dedi.

İşsizlik başvurularına yönelik beklentiler 363,000 ve 380,000 arasında değişiklik gösterdi. Çalışma Bakanlığı, geçtiğimiz hafta ilk açıklanan 374,000 rakamını revize ederek 377,000'e çıkardı.

Bir Çalışma Bakanlığı sözcüsü geçtiğimiz hafta açıklanan rakamlarda sıradışı bir şey olmadığını söyleyerek, Isaac Kasırgası'nın veriler üzerinde bir etkisi olduğuna dair göstergelerin ellerine ulaşmadığını belirtti.