Advertisement

Altın vadelileri, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, politika yapıcıların sınırsız tahvil alımı konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından, Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Draghi, AMB'nin, Euro Bölgesi'nde fiyat istikrarına engel oluşuturabilecek yıkıcı senaryoları göz ardı edebilmek adına "full verimli bir dayanak" oluşturmayı hedeflediğini ifade etti. Bugün açıklanan verilere göre, ABD işsizlik başvuruları geçtiğimiz hafta düşerken, şirketler Ağustos ayında beklenenden daha fazla istihdam sağladı. Altın, Fed ve AMB'nin ilave önlemler alacağı beklentisiyle Ağustos ayında yüzde 4.5 yükselerek, Ocak ayından bu yana en büyük artışı kaydett,i.

Chicago merkezli Archer Financial Services Inc. piyasa stratejisti Adam Klopfenstein, "Draghi'nin açıklamalarından sonra enflasyonun artacağı beklentileri, altını destekliyor" derken, yarın açıklanacak istihdam verilerinin piyasalar için kritik olacağını belirtti.

Aralık vadeli altın, gün içerisinde Mart 12'den bu yana aktif kontratın gördüğü en yüksek seviye olan 1,716.90 dolara sıçradıktan sonra, yüzde 0.6'lık artış kaydederek New York saatiyle 09:59'da Comex'te 1,703.50 dolardan işlem gördü. Goldman Sachs Group Inc. emtia şefi Jeffrey Currie, altının 2012 yılı sonunda 1,840 dolarda olacağını belirtti.

Aralık vadeli gümüşün onsu yüzde 0.9 artışla New York'ta 32.62 dolardan işlem gördü. 

Öte yandan, İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizleri 35 baz puan gerilerken Londra saatiyle 14:29'da yüzde 6.06 oldu ve 11 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeyi gördü. 10 yıllık İtalyan tahvil faizleri ise 17 baz puan gerileyerek yüzde 5.35 oldu. 10 yıllık Alman tahvilleri, Draghi'nin fiyat istikrarına engel oluşturabilecek senaryolara karşı bir dayanak oluşturacakları açıklamasının en güvenli varlıklara talebi düşürmesiyle geriledi.

 

BU HABERE YORUM YAZ
 
06 Eylül 2012 Perşembe, 20:58 Misafir altin tüm haberlere seviniyor ama bazi büyük yatirimcilar önünü kendi çıkarları doğrultusunda kesiyor. altin 110 olacak ama çıkarlar doğrultusunda istedikleri zamanda...