Advertisement

Almanya'da yapılan bir ankete göre, ülkedeki her iki kişiden bir tanesinin Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'ye ya hiç güveni yok ya da az güveni var.

Moneynews.com sitesinin Alman Stern dergisine dayandırarak verdiği ankete göre, katılımcıların yüzde 30'u Draghi'ye güvenlerinin az olduğunu belirtirken, yüzde 12'lik bir kısım AMB Başkanı'na hiç güvenlerinin olmadığını belirtti.

Draghi'ye inançlarının tam olduğunu belirten kısmın oranı yüzde 18'de kalırken, yüzde 31'lik bir kısım AMB Başkanı hakkında yeterince bilgiye sahip olmadıklarını belirttiler.

Euro Bölgesi'nin kriz döneminde direği olarak görünen Alman ekonomisi, son zamanlarda gelen verilerle bir resesyona doğru ilerlerken, Alman Şansölye Angela Merkel, önümüzdeki yıl yapılacak olan federal seçimlerde popüler halk desteğini kaybetmeme planları içerisinde.

Almanya Merkez Bankası Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, Draghi'nin deyimiyle AMB planlarına karşı "ortodoks bir tutum" takınırken, tahvil alım planlarıyla ilgili şüphelerini daha önce dile getirdi.