Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama, Demokrat Parti tarafından 2. kez başkan adayı olarak göstermesini kabul ettiğini açıklamak üzere yaptığı konuşmasında, görevinin, çok çalışmanın sonucunu getirdiği, sorumluluğun ödüllendirildiği ve herkese adil bir imkan tanındığı bir ülkeyi inşa etmeyi sürdürmek olduğunu söyledi.

Seçmenlerin özünde farklı iki vizyon arasında bir tercihle karşı karşıya olduğunun altını çizen Obama, "Dünyanın en geniş orta sınıfı ve güçlü ekonomisini inşa etme" sözü verdi.

Obama, önümüzdeki birkaç yıl içinde, istihdam, ekonomi, vergi ve bütçe açıkları, enerji, eğitim, savaş ve barış konularında Washington'da çok büyük kararlar alınacağını söylerek, bu kararların Amerikan halkı ve çocuklarının yaşamlarını onyıllar boyunca etkileyecek sonuçlar doğuracağını ifade etti.

Obama'dan önce kürsüye çıkan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Amerikalılarının "tarihin menteşesi" konumunda olduğunu ve ülkenin gideceği yönün, seçmenler tarafından belirleneceğini söyledi.

Biden Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney'yi de özel sektör hisse senedi yöneticisi olarak işleri yurtdışına kaçıran biri olarak tanımladı ve krizde Obama, otomotiv sektörünü destekleyerek 1 milyon işi korurken, Romney'nin "Detroit'i iflasa terk etmeyi" istediğini öne sürdü.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Eylül 2012 Cuma, 09:30 Misafir okyanuslardan bol bol tuz dağıtılmış.