Advertisement

Son 3 yılın en yavaş büyümesini kaydetmiş olan Çin'de ekonomik büyümeyi canlandırmaya çalışan hükümet, 2,018 kilometrelik yol inşası planına onay vererek, bu hafta ikinci büyük inşaat açıklamasına işaret etti.

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'nun web sitesinden yapılan açıklamaya göre onaylanan projeler, Zhejiang ve Xinjiang eyaletlerinde otoban inşalarını kapsıyor. Plan onayları Haziran-Ağustos döneminde veriliren, ajans aynı zamanda 9 kanalizasyon arıtma tesisi, 2 su kanalının iyileştirilmesi ve 5 liman ve antrepo projesi planlarının da yolunu açtı; ancak henüz gerekli yatırımlara ilişkin bir detay vermedi.

18 şehirde metro projesi planlarını onaylaması ve demir-yolu inşaatlarında artışın ardından bugün yapılan açıklama, inşaat sektörü hisselerini destekledi. HSBC Holdings Plc, hamlenin, altyapı büyümesini yıllık yüzde 15'ten yüzde 20 hıza çıkaracağını söyledi.

Pekin'deki politika yapıcıların altyapıyı hızlandırarak büyümeyi koruma çabalarını artırdığını belirten HSBC ekonomistlerinden Qu Hongbin ve Sun Junwei, bu süreçte önümüzdeki aylarda ılımlı toparlanmanın hızlı bir şekilde gerçekleşmesini beklediklerini ifade etti.