Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın sınırsız tahvil alım programı açıklaması ve Çin'in teşvik önlemlerini desteklemesi üzerine Asya Borsaları yükseldi; MSCI Asya Pasifik Endeksi son 1 ayın en büyük kazancına yöneldi.

Avrupa'nıın en büyük bankası HSBC Holdings Plc yüzde 2 değerlendi. Satışlarının yüzde 25'in Kuzey Amerika'da kaydeden otomobil üreticisi Toyota Motor Corp., ABD'de işsizlik başvurularının düşmesinin ardından yüzde 1.9 primlendi. SK Hynix Inc.'in yüzde 7.2 yükselmesiyle çip üreticileri desteklendi. OCZ Technology Group Inc.'in, Nand flaş bellek parçalarında "ciddi eksiklik" olduğunu söylemesiyle hisseler değerlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.5 kazançla 117.63 puana çıktı ve 6 Ağustos'tan bu yana en büyük kazancına yöneldi. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 7 hisse değer kazandı.

Tahvil planının Avrupa krizinde bir aşamayı daha masadan kaldırdığını söyleyen Russell Investment Group'un baş yatırım stratejisti Andrew Pease, bunun Avrupa'daki bazı riskleri azalttığına dikkat çekti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi bu çeyrekte küresel yavaşlama sinyallerinin daha fazla parasal genişleme beklentisinin önüne geçmesiyle yüzde 1.1 düştü. Asya borsaları tahmini kazançlarının 12.1 katından fiyatlanırken, bu oran Standard&Poor's 500 Endeksi için 13.8, Stoxx Europe 600 Endeksi içinse 11.9 katında seyretti.