Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'ndeki borç krizini kontrol altına almak için tahvil alım planını açıklamasının küresel hisselerde ralliye neden olması üzerine Asya paraları üçüncü haftasını da artıda sonlandırmaya yöneldi.

AMB Başkanı Mario Draghi Perşembe günü politika yapıcıların sınırsız tahvil alım programında anlaştığını açıklarken, ABD'de de istihdam ve hizmet sektörlerindeki iyileşme sinyalleri, yavaşlama endişelerini gevşetti. Filipin pezosu son 2 ayın en iyi haftasını kaydetmeye hazırlanırken, Tayvan doları da 2 ayın zirvesine tırmandı.

AMB'nin hamlesinin Euro Bölgesi finansal piyasalarındaki istikrara ilişkin iyimserliğe neden olduğuna dikkat çeken Sumitomo Mitsui Banking Corp.'un Bangkok'taki Döviz traderlarından Kozo Hasegawa, bunun risk iştahını ve riskli varlıklara fon akışını destekleyerek, gelişen piyasa paralarını değerlendirdiğini söyledi.

Pezo, ABD doları karşısında bu hafta yüzde 0.7 oranında ralli yaptı ve 41.772 seviyesine çıktı. Tayvan doları yüzde 0.5 güçlenerek 29.808'e, Güney Kore wonu ve Tayland bahtı ise yüzde 0.3'er değerlenerek sırasıyla 1,131.15 ve 31.25 seviyelerine çıktı.

Asya paralarının göstergesi Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi bu hafta yüzde 0.1 yükseldi. Endeksin 60 günlük volatilitesi yüzde 3.42'den yüzde 3.45'e yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi bugün yüzde 1.5'e çıktı.