Advertisement

İspanyol görevdaşı Mariano Rajoy, kurtarma programına başvurmaya direnirken, İtalya başbakanı Mario Monti, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım planının, yardım istemenin "mahcubiyetini" azalttığını savundu.

Roma'da bir basın konferansında konuşan Monti, "yardım" kelimesindeki "dramın" azaltıldığını, artı borçlanma maliyetlerindeki insafsız yükselişle mücadele edebilmek için artık Avrupa Birliği'nde dikkatli ve herkesin çıkarına olacak şekilde kullanılması gereken araçlar olduğunu söyledi.

Yardıma başvurmayı önlemeye çalıştığını söyleyen Monti, henüz planın detaylarına ilişkin yorum yapmak için erken olduğu sözlerinde Rajoy'un ifadelerini tekrarladı. Kurtarmayı düşünebileceklerini söylemesinin 1 ay sonrasındakurtarma baskılarına direnen Rajoy Madrid'de önerinin üzerine çalışmak için zamana ihtiyacının olduğunu ifade etti.

AMB Başkanı Mario Draghi, merkez bankasının yalnızca Avrupa'nın kurtarma mekanizmalarına sıkı şartlara bağlı olarak başvuran ülkelerin tahvillerini alacağını söyleyerek, inisiyatifi hükümetlerin eline bıraktı. Önümüzdeki ay yerel seçim sınavı verecek olan Rajoy, kemer sıkma taleplerinin hafifletmek için zaman kazanmaya çalışıyor olabilir.

Rajoy'un şartları elinden geldiğince sınırlamaya çalıştığını söyleyen Londra'daki Eurasia Group'un siyaset bilimcilerinden Antonio Barroso, son 6 ayda yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda Rajoy'un hiçbir zaman proaktif olmadığını ve bunun şimdi de değişmesi için bir neden olmadığını söyledi.