Advertisement

Fed'in faizleri düşük tutmak üzere uyguladığı parasal genişleme programları, 1970'den bu yana ABD'deki resesyonları doğru öngörmüş olan tahvil piyasası göstergelerinin yeteneğini kaybettirdi.

SLJ Macro Partners LLP'nin 29 Ağustos tarihli raporunda Stephen Jen ve Fatih Yılmaz, Fed'in 2 tur parasal genişlemesinin, 10 yıllık hazine tahvilleri ile 3 aylık tahvillerin getirileri arasındaki farkı bozarak, resesyon riski öngörülerini sağlıksız hâlâ getirdi.

Getiri eğrisinin Fed politikalarındaki değişimlere ve yatırımcıların enflasyon ve ekonomiye ilişkin beklentilerine geleneksel ve istikrarlı tepkileri, bu aracı iyi bir resesyon göstergesi hâline getirmişti. Örneğin, kısa vadeli valıkların getirisinin, uzun vadelilerin üzerinde seyretmesiyle oluşan ters eğri, faizlerin yükseleceği ve enflasyonun yavaşlayacağı beklentilerini yansıtmasından ötürü bir resesyon göstergesi olarak algılanıyordu.

Ancak Fed'in faizleri sıfıra yaklaştıran aşırı esnek para politikası bu durumu değiştirerek, faiz eğrisinin şeklini bozdu.

SLJ'nin analistleri diğer konjonktür göstergelerinde de bozulmalar olduğunu belirterek, bu göstergelerin finansal sektörde artan etkileri ve bunun varlık üzerindeki etkisi ile ABD'nin hizmet, istihdam sektöründeki arz şoklarını algılayacak düzeyde gelişmiş olmadığını belirtti.

SLJ bu sebeple mevcut tahvil piyasası göstergeleri yerine, resesyon ihtimalinin uzun vadeli büyümedeki kötüleşme ile arttığı doğal konjonktür yaklaşımını önerdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
07 Eylül 2012 Cuma, 14:11 Misafir fed in var olusu bile yanlis olmamaliydi