Advertisement

ABD'de tarım dışı istihdamda artışın Ağustos ayında, veri açıklanmadan önce ekonomistlerin tahminlerine göre, yavaşlaması ve bunun etkisi ile, işsizlik oranının 43'ncü ayda da yüzde 8'in üzerinde kalması bekleniyor.

Bloomberg News'un anketine katılan 92 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Temmuz ayında 163,000 artan tarım dışı istihdamın Ağustos ayında 130,000'lik bir artış göstermesi bekleniyor. İşsizlik oranının ise yüzde 8.3'te kalması öngörülüyor.

İşverenler, küresel ekonomik yavaşlama ve ABD'de mali uçurum olarak adlandırılan otomatik vergi artırımları ve hükümet harcamalarındaki kısıntılardan dolayı istihdam artışına gitmekte fazla istekli davranmıyorlar. İstihdamda iyileşmenin yetersizliğinden kaynaklanan hasar, Fed Başkanı Ben S. Bernanke tarafından, geçen hafta, ilave parasal gevşeme için bir neden olarak gösterildi.

New York'ta Daiwa Capital Markets America Inc. başekonomisti Michael Moran, "Bu yılki ağır belirsizlikten dolayı, işe almalar kontollü olacak" dedi ve "Fed ekonomiyi desteklemek için bazı adımlar atacak. Görünürde olmak isteyecekler" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Çalışma bakanlığı TSİ 15:30'da tarım dışı istihdam verisini açıklayacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri 70,000 ile 185,000 arasında kaldı.

Kamu çalışanlarının dışarıda tutulduğu özel sektör istihdamın ise 142,000 artması bekleniyor. Bu veri Temmuz ayında 172,000 artmıştı.

Dün açıklanan veriler, istihdam piyasasının daha da zayıflayacağı endişelerini hafifletti. İşsizlik başvuruları geçen hafta son bir ayın en düşük seviyesine inerken, ADP özel sektör istihdam verisi Ağustos ayında 201,000 ile beklenenin oldukça üzerinde çıktı.