Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların istihdam ve işsizlik verilerini beklemeleriyle son iki yılın en yüksek seviyesine yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün gerçekleştirdiği 4 yılın en büyük rallisini ilerleteceği sinyalini verdi.

Dünyanın en büyük online perakendecisi Amazon.com Inc., Birleşik Krallık pazarındaki varlığını arttıracağını açıklamasının ardından Almanya işlemlerinde yüzde 0.6 ilerledi. Apple'ın kullandığı ses çiplerinin üreticisi Audience Inc., Apple'ın bir sonraki iPhone için ürünlerini büyük ihtimalle kullanmayacağını açıklamasının ardından yüzde 55 düştü.

S&P 500 Eylül vadelileri yüzde 0.4 yükselerek New York saatiyle 11:33'te 1,436.50 puan oldu ve Eylül 2010'dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dow Jones vadelileri 42 puan, yüzde 0.3, yükselerek 13,317 puan oldu. S&P 500 dün, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımı planlarını açıklaması sonrası 2008 yılından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

İsviçre merkezli Banque Bonhote & Cie. şef yatırım yetkilisi Jean-Paul Jackelmann, ABD ekonomisinin şu anda iyi gittiğini, fakat istihdamın hala vasat olduğunu belirtti. Jackelmann, "Firmalar hala kar marjlarını savunuyorlar ve yeni işe alım konusunda biraz tereddütlüler. Hepimiz bütçe konusunda neler olacağını ve mali gelecekte neler gerçekleşeceğini bekliyoruz" dedi.