Advertisement

Avrupa hisseleri, Amerikan Merkez Bankası Fed'in bugün açıklanan istihdam verilerinin beklenenden düşük gelmesi sonrası ilave teşviğe gideceği yönündeki söylentiler üzerine yükselerek bir aylık en büyük rallisini tamamladı.

En az yüzde 5 değer kazanan Deutsche Bank AG ve Barclays Plc liderliğindeki bankalar, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin bugünkü yükselişine öncülük etti. Xstrata Plc, Glencore International Plc'nin maden şirketine yönelik teklifini arttırmasından sonra yüzde 3.6'lık bir sıçrayış gerçekleştirdi. Solvay SA, NYSE Euronext'in Fransız CAC 40'a katılacağını açıklamasının ardından yüzde 3.2'lik prim yaptı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek Londra saatiyle 16:30'da 272.07 puana çıktı. Endeks, dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin yaptığı açıklamalar sonrası haftalık yükselişini yüzde 2.2'ye taşıdı.

Londra merkezli Brewin Dolphin Securities Ltd. şef stratejisti Mike Lenhoff, Fed'in bugün açıklanan istihdam verilerinden çok memnun kalmayacağını ve daha çok teşvik için yollar arayacağını belirtti. "Piyasalar için bir kazan-kazan durumu" diyen Lenhoff, "Eğer veriler iyi olsaydı, ekonominin düzeldiği anlamına gelecekti. Şimdi rakamlar kötü, ve Fed bunun hakkında bir şeyler yapabilir. Piyasalar aynı zamanda Avrupa'dan gelen haberler üzerinden ralli yapıyorlar" dedi.

Bugün ABD Çalışma Bakanlığı'ndan açıklanan rakamlara göre ülkede Ağustos ayında 96,000 istihdam açıldı. Bu rakam Temmuz ayında 141,000'di. Ekonomistler ise Ağustos ayında ABD'nin 130,000 yeni istihdam yaratacağını tahmin ediyordu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2012 Cumartesi, 00:08 Misafir yazdığımız yayınlansa elbette yazacağız...