Advertisement

Fed Başkanı Bernanke'nin geçtiğimiz hafta Jackson Hole toplantısında gerektiğinde Fed'in müdahale edebileceğini söyleyerek işsizliği "ölümcül tehlike" olarak tanımlamasının ardından, bugün gelen düşük istihdam rakamları, Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda QE3'e gideceği söylentilerini yaygınlaştırdı.

Dünyanın önde gelen ekonomistleri, ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan Ağustos istihdam verilerinin beklentileri karşılayamaması üzerine Fed'in harekete geçeceği öngörüsünde bulundular.

Aralarında "kahin" olarak bilinen Nouriel Roubini ve dünyanın en büyük fon yönetim şirketi Pimco'nun kurucularından Bill Gross'un da bulunduğu finans guruları, QE3 beklentilerini daha yüksek sesle dile getirirken, Fed'in bu müdahaleden uzak duracağı sesleri de giderek azalmaya başladı.

Nouriel Roubini bugün Bloomberg'e verdiği röportajda Amerikan ekonomisinin, 2012 yılının son üç ayında daha da yavaşlayacağını ve önümüzdeki sene büyümenin yüzde sıfır seviyelerine ineneceğini söylerken, "Düşük istihdam verileri, Fed'i QE3'e biraz daha yaklaştırdı" dedi. Roubini, QE3'ün Aralık ayında gelebileceğini ifade etti.

Pimco'nun kurucusu Bill Gross da yaptığı açıklamada Roubini'ye benzer söylemler kullanarak, düşük verilerin Fed'in müdahale ihtimalini daha da çok arttırdığını belirterek, QE3'ün yakın olduğunu söyledi.

Ünlü yatırım gurusu Jim Rogers ise hafta arası yaptığı açıklamada Fed'in "gizli gizli" para basmaya başladığını ifade ederek, QE3 için resmi bir açıklama yapılmasını beklemenin anlamsız olduğunu, Fed'in şimdiden böyle bir girişime başladığını söylemişti.

Dün yapılan Avrupa Merkez Bankası toplantısında Başkan Mario Draghi'nin tahvil alımı konusunda anlaşmaya vardıklarını açıklayarak direkt müdahalede bulunacaklarını ifade etmesi, önümüzdeki hafta yapılacak olan Fed toplantısında politika yapıcılardan da beklentileri arttırdı.

Öte yandan, Fed Başkanı Bernanke'nin "ölümcül tehlike" olarak tanımladığı işsizliğin son gelen verilerde çok umut verici olmaması, Fed'den beklentileri arttıran bir diğer ayrıntı olarak göze çarpıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2012 Cumartesi, 10:30 Misafir qe3 parasal genisleme zaten planli bir olay. avrupa ve amerika merkez bankalari ortak haraket ediyorlar. dolayisiyla qe3 13 eylul'de aciklanacaktir.