Advertisement

ABD ve Avrupa'daki merkez bankalarının parasal genişlemeye gideceği beklentileri Amerikan hisselerini değerlendirdi. Standard&Poor's 500 Endeksi bu hafta 2008'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Bank of America Corp. ve JP Morgan Chase&Co., Avrupa bankalarındaki yükselişin peşinden gitti. ABD'nin en büyük altın üreticisi Newmont Mining Corp., altının 6 ayın zirvesine tırmanması üzerine yüzde 2 değerlendi. Amazon.com Inc., yeni Kindle ve tablet bilgisayarlarını tanıtmasının ardından yüzde 4.4 yükseldi. Facebook Inc., şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'in en azından bir sene boyunca elindeki hisseleri satmayacağını söylemesinin ardından yüzde 5.1 primlendi.

S&P 500 Endeksi yüzde 2.2 kazanla 1,437.92 puana yükselerek, Haziran'dan bu yana en büyük rallisini kaydetti. Endeks Ekim 2007'den bu yana kaydettiği en yüksek düzeyinin yalnızca yüzde 10 gerisinde seyretti. Dow Jones Endeksi de yüzde 1.6 artışla 13,306.64 puana çıkarak Aralık 2007'den bu yana en yüksek seviyesine işaret etti.

Bu haftaya merkez bankalarının damga vurduğunu söyleyen RBC Global Asset Management Inc.'ten Ryan Larson, Avrupa'nın doğru yönde ilerlemeyi sürdüğünü, ABD'de ise Bernanke'nin ifade ettiği işsizliğe ilişkin endişelerden rahatlanılmadığını belirtti. Larson, ABD'deki bu durumun piyasalarca Fed'in bir şekilde parasal genişlemeye gitmek zorunda kalacağının sinyalini verdiğine dikkat çekti.