Advertisement

İsveç Göçmen Dairesi Başkanı Anders Danielsson, gelecek yıl İsveç'e mülteci talebiyle geleceklerin sayısında yüzde 40 oranında artış beklediklerini belirterek, kurumun bütçesinin artırılmasını istedi.

İsveç, gelecek yıl özellikle Afganistan, Suriye, Somali ile birlikte, Bosna ve Sırbistan'dan mülteci talebi ile gelecek olanların sayısının 41 bini bulmasını beklediklerini açıkladı.

Mültecilerin isteklerini karşılayabilmek amacıyla bütçelerinin artırılmasını isteyen Danielsson, ek olarak 8 milyar İsveç kronu (yaklaşık 938 milyon avro) ek gelire gereksinim duyacaklarını bildirdi ve hükümete yazdığı bir yazı ile 2016 yılına kadar ek gelir talebinde bulundu.

Halen İsveç'te bulunan ve gelecek yıl içinde ailelerini getirmek isteyen mültecilerin sayısına da dikkati çeken Danielsson, bu amaçla sadece Somali'den gelmeyi bekleyen 15 bin kişinin bulunduğunu açıkladı. İsveç'e getirilmek istenen göçmenlerin çocuklarına DNA testi yapıldığını da hatırlatan Danielsson, bunun yanında tek başına mülteci statüsünde gelen çocukların bulunduğunu da bildirdi. Bu yıl içinde İsveç'e tek başına gelen ve yaşı küçük olan yalnız çocuk sayısının 2 bin 100 olduğu açıklandı.

Bu arada Entegrasyon Bakanı Erik Ullenhag, belediyelere yazdığı mektupta, özellikle Somali'den gelecek göçmenlerin aileleri için mali destek verileceğini bildirdi.