Advertisement

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, ihracattaki yavaşlamanın, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki aşağı yönlü baskıları artırdığının altını çizerek, iç talebi destekleme ve dengeli büyümeyi teşvik etmeyi vaad etti.

Ekonomik büyümenin ciddi aşağı yönlü baskı ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Hu, küçük ve orta ölçekli şirketlerin sıkıntılı dönemden geçtiğini ve ihracatçıların da daha fazla zorlukla karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Rusya'nın Vladivostok kentindeki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği CEO Zirvesi'nde konuşan Hu, işgücüne yeni katılacaklara istihdam yaratmak gibi zahmetli bir görevleri olduğunu belirtti.

Komünist Parti Kongresi'nde on yılda bir olan liderlik değişiminin sorunsuz gerçekleşmesine çalışan Çin'deki yavaşlama, Hu üzerindeki baskıları artırıyor. Avrupa'daki borç krizi ve ABD'nin durağan büyümesi ihracattaki sıçramayı zorlaştırırken, Çinli şirketlerin kazançlarındaki bozulma da harcamaları azaltıyor ve bankaların da borçları artıyor.

Pekin hükümetinin enflasyon ve 2009'daki teşviklerin ardından emtia fiyatlarındaki yükselişini önleme çabalarının da etkisiyle Asya'nın en büyük ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 7.6 büyüme ile son 3 yılın en yavaş büyümesine işaret etti. Temmuz'daki ihracat yıllık bazda yüzde 1 artış kaydederken, bu yılın ilk 7 ayındaki toplam ihracat büyümesi yüzde 7.8 ile yüzde 23.4 artış görüldüğü 2011'in çok gerisinde kaldı.

UBS AG ve ING Groep NV de Çin'in büyüme tahminini yüzde 7.5 ile son 22 yılın en düşük seviyesine çekti.