Advertisement

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Hollanda İşçi Partili (PvdA) üyesi Emine Bozkurt, Türk işçilerin son dönemlerde sosyal güvenlik konusunda sessiz bir şekilde hak kaybına uğradığını belirterek, Hollanda'da yaklaşmakta olan erken genel seçim sürecinde bu konunun gündeme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bozkurt, yaptığı yazılı açıklamada, seçim sürecinde hiç kimsenin değinmediği bu konunun Türk vatandaşları için oldukça önemli olduğuna vurgu yaptı.

Hollanda meclisinin 27 Mart 2012 tarihinde çıkardığı kanuna göre, dul, yetim aylığı, kısmi iş görememezlik ödeneği, çocuk paraları ve çocuk yardımında ikamet edilen ülke prensibinin esas alınmaya başlandığını hatırlatan Bozkurt, bu yüzden Türkiye'ye kesin dönüş yapanların bu ödeneklerinde kesinti olacağını, hatta bazılarının ise tamamen durdurulacağını kaydetti.

Partisinin meclis görüşmeleri sırasında bu kanunun yürürlüğe girmemesi konusunda büyük çaba sarf ettiğini ve karşı oy kullanmalarına rağmen kanunun meclisten geçmesine engel olamadıklarına değinen Bozkurt, "Kanun Avrupa Birliği Adalet Divanı'nın kararlarına da aykırılık teşkil ediyor. Mahkeme, 26 Mayıs 2011 tarihli Aktaş kararıyla açıkça belirtmiştir ki maluliyet ödeneği, yaşlılık ödeneği, dul veya yetim nakdi yardımları, iş kazası ve meslek hastalıkları ödenekleri ile bunları tamamlayıcı nitelikteki primsiz özel nakdi yardımları alan Türk vatandaşlarının Türkiye'ye dönmeleri nedeniyle herhangi bir azaltma, değiştirme, durdurma ya da iptale tabi olmayacaktır. Bu karara rağmen, Hollanda'da bazı ödeneklerin kesintiye uğramasına neden olacak bir yasa çıkartıldı. Ayrıca, Avrupa Komisyonu da mahkemenin kararından sonra Hollanda'nın çıkardığı kanun ve benzerlerini hukuken kılıfına uydurmak için bir çalışma başlattı. Bu çalışma tamamlanırsa sadece Hollanda'da değil diğer AB ülkelerinde de Türk işçilerinin haklarını ellerinden alan yasalar yapmak mümkün olacaktır. Bu süreci durdurmak içinse bir AB ülkesinin itirazı yeterli olacaktır. Ama şu anki Hollanda hükümeti bu sürece destek vermiştir. Bu nedenle Türk vatandaşları 12 Eylül'de haklarını en iyi şekilde koruyacak bir hükümet için oy kullanmalıdırlar" ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu'nun Türk işçilerin haklarını olumsuz etkileyecek bu çalışmasına karşı daha önce yazılı soru önergeleri verdiğini de hatırlatan Bozkurt, bu konunun önümüzdeki dönemde de yakın takipçisi olacağını ifade etti.