Advertisement

Pentagon'un konuya ilişkin tarihinde ilk kez yaptığı değerlendirmeye göre, Çin'in elindeki 1 trilyon doları bulan ABD tahvilleri ve ülkenin fonlardan bir anda çıkacağı düşüncesi ABD için "milli güvenlik tehdidi" oluşturmuyor.

Bloomberg Haber Ağı'nın ele geçridiği 20 Temmuz tarihli rapora göre, Çin'in ABD Hazine kağıtları dışında, yüksek miktardaki Döviz varlıklarını yatıracak çok az cazip opsiyonu var.

Çin, Fed'den sonra ABD tahvillerinin en büyük 2. kreditörü konumunda bulunuyor. Kongre'nin yönlendirmesiyle ABD Savunma Bakanlığı Çin'in yatırımları ve siyasi ya da askeri bir kriz durumunda sert satışa gitme ihtimalinin, Çin'e ekstra bir avantaj kazandırıp kazandırmayacağını inceledi. Çin'in ABD tahvillerindeki yatırımları, bu yılki seçim kampanyalarında Cumhuriyetçiler tarafından "ABD'nin kırılganlık sinyali" olarak öne çıkartıldı.

Florida'nın Tampa kentindeki Cumhuriyetçi Parti Kongresi'nde Mitt Romney, "İstediğimiz Amerika'nın Çin'e trilyonlarca dolar borcu mu var?" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın 15 Ağustos tarihli verisine göre, Çin'in ABD hazine varlıklarındaki yatırımları Haziran itibariyle 1.164 trilyon dolara ulaşıyor. Amerikan ekonomisindeki durulma ve Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesiyle Çin bu yıl ABD varlıklarındaki yatırımlarını artırdı.