Advertisement

Avrupa hisseleri, Burberry Group Plc satışlarının beklentilerin alt bandında olacağını açıklaması üzerine lüks ürünlerin liderliği eşliğinde düşüşünü ikinci güne taşıdı. Euro, Alman mahkemesinin kurtarma fonunda ülkenin oynayacağı role ilişkin kararını herhangi bir erteleme olmadan yarın vereceğini açıklaması üzerine değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saatiyle 06:50'de yüzde 0.5 geriledi. Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri ise yüzde 0.2 yükseliş kaydetti. Euro yüzde 0.3 değer kazanarak 1.2795 dolar oldu. İki yıllık İspanyol tahvilleri düşüşünü 2. güne taşıdı. Altın yüzde 0.3 değer kazanırken, mısırın yükselişi yüzde 0.4 oldu.

Alman Federal Anayasa Mahkemesi, ülkenin 500 milyar euroluk (640 milyar dolar) kurtarma fonundaki rolüne ilişkin kararını yarın vermeye hazırlanırken, Yunan politikacılar bütçe kesintisi konusunda anlaşmaya varamadıkları bir ortamda tekrar buluşuyorlar. İspanyol Başbakan Mariano Rajoy, dün yaptığı açıklamada Avrupa Birliği veya Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımı programı şartı olarak ülkenin bütçe kesintilerini şekillendirmelerine izin vermeyeceğini açıkladı. ABD merkez bankası FED ise yarın iki günlük bir toplantıya başlıyor.

Tokyo merkezli Shinkin Asset Management kıdemli fon yöneticisi Tomomi Yamashita, "Yatırımcıların küresel ekonomi hakkında emin olamadıkları bir zamanda Avrupa'nın borç krizine yönelik endişeler bir gölge yaratıyor" diye konuştu. Yamashita, şu anda risk almak için kolay bir ortamın olmadığını belirtti.

Stoxx 600'de yükselen her hisse başına 3 hisse düşüş kaydetti.