Advertisement

ABD'de dış ticaret açığının, Aralık 2010'dan bu yana en düşük seviyesine daralmasının ardından, yavaşlayan küresel ekonominin Amerikan mallarına yönelik talebi düşürmesi ile birlikte, Temmuz ayında genişlemesi bekleniyor.

Haziran ayında 42.9 milyar dolar olarak gerçekleşen dış açığın, Bloomberg'in anketine katılan 74 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Temmuz ayında 44 milyar dolara çıkması bekleniyor. Bu durumda, dış açık, Mart ayından bu yana ilk kez artış göstermiş olacak.

Durgun Avrupa ekonomisi ve Çin'in de aralarında bulunduğu gelişen piyasalardaki zayıflama, yılın ikinci çeyreğindeki ekonomik büyümenin önemli bir güç kaynağı olan ABD mallarına yönelik talebi olumsuz etkilemeye başlayabilir. Aynı zamanda, ham petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü kıpırdama ABD'nin ithalat faturasını kabartabilir.

Stamford, Connecticut'ta RBS Securities Inc. ekonomistlerinden Guy Berger, "ABD dışındaki yavaş büyüme ve Avrupa'da derinleşen resesyon nihayetinde ABD ihracatını olumsuz etkiliyor" dedi ve "Petrol fiyatları da dış açık üzerinde baskı yaratıyor" değerlendirmesinde bulundu.

ABD'de Ticaret Bakanlığı TSİ 15:30'da dış ticaret verilerini açıklayacak. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin dış açık tahminleri 39.7milyar dolar ile 47.1 milyar dolar arasında geldi.

Küresel ekonomideki yavaşlamaya karşın, ABD'nin ihracatı Haziran ayında 185 milyar dolar ile rekor seviyeye tırmandı. Daralan dış ticaret açığı, Ticaret Bakanlığı verilerine göre, ikinci çeyrekteki yüzde 1.7'lik ekonomik büyümeye 0.32 yüzde puanı katkıda bulundu.