Advertisement

ABD ticaret açığı, küresel ekonomik yavaşlamanın Amerikan yapımı ürünlere talebi azaltmasıyla Temmuz ayında son dört ayın ilk düşüşünü yaşadı.

Ticaret Bakanlığı'ndan açıklanan verilere göre dış ticaret farkı yüzde 0.2 büyüyerek, Haziran'da revize edilen 41.9 milyar dolarlık rakamdan 42 milyar dolara yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 44 milyar dolarlık bir ticaret açığına işaret ediyordu. İhracat, Nisan ayından bu yana en büyük düşüşünü yaşarken, daha ucuz petrole işaret eden ithalattaki düşüşün de üzerine çıktı.
 
Durgun bir Avrupa ve Çin gibi daha zayıf yükselen piyasa ekonomileri, ikinci çeyrekteki büyümenin güç kaynağı olan ABD ürünlerine yönelik talebi düşürmeye başlamış olabilir. Aynı zamanda ham petrol fiyatlarındaki artış, ABD'ye daha yüksek ithalat faturası olarak geri dönebilir.

New York merkezli RBC Capital Markets LLC'nin kıdemli ekonomisti Jacob Oubina, dünya ekonomisindeki yavaşlamanın, ABD ihracat büyümesine büyük darbe indireceğini belirtti. Oubina, "Petrolün sinsice tekrar yükseldiğini gördük. Bu nedenle dış ticaret farkı, 3. çeyrek ilerledikçe devam edecektir" dedi.

Bugünün verileri, ABD'nin Çin ile ticaretinde rekor bir rakam olan 29.4 milyar dolarlık eksik gösterirken, küresel ekonominin de yavaşladığı sinyalini verdi. Avrupa Birliği ile olan ticaret yüzde 42 düşerek 12 milyar dolar eksik olarak kayıtlara geçerken, bu rakam 2007'nin Ekim ayından beri en yüksek rakam oldu. Amerika'nın Almanya'ya olan ihracatı ise Şubat 2010'dan bu yana en zayıf dönemini yaşadı.