Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, kanun yapıcıların gelecek yıl bütçe müzakereleri sırasında borcun gayrısafi yurtiçi hasılaya oranını düşürememesi durumunda zirve seviyedeki kredi notunu kaybedebileceğini belirtti.

ABD'nin not görünümünü Ağustos ayında negatife düşüren Moody's, bugün yaptığı açıklamada, eğer bütçe müzakereleri böyle politikalar üretmeyi başaramazsa, kredi notunun muhtemelen "Aa1"e düşürüleceğini kaydetti. Rasyoda İstikrar ve ardından orta vadede aşağı trend üreten planlar, muhtemelen kredi notunun teyidini getirecek.

ABD, Başkan George W. Bush döneminde yasalaşan vergi indirimlerinin bu yıl sonunda süresinin dolmasını ve Ocak ayında yürürlüğe girecek 1 trilyon doların üzerinde otomatik harcama kısıntılarını kasteden "mali uçurum" olarak adlandırılan duruma yaklaşıyor.

Moody's, bugünkü açıklamasında, "Negatif görünümle birlikte Aaa kredi notunun 2014 yılına devam etme ihtimali düşük. Bu görünüm yalnızca, istikrara yol açacak 'mali uçurum' gerçekten somutlaşırsa, uzatılabilir. Moody's daha sonra, görünümü "istikrarlıya" çevirmeyi değerlendirmeden önce, ekonominin şoktan sıçrama yapabileceğinin işaretlerine ihtiyaç duyacak" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer bir uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Standard & Poor’s (S&P), ABD'nin kredi notunu 5 Ağustos 2011'de düşürdü ve siyasi ve mali risklerin diğer bir not indirimine yol açabileceğini kaydetti. Fitch Ratings ise, ABD'ye negatif görünümle birlikte "AAA" notu verdi.