Advertisement

ABD hisseleri, Fed'in bir başka varlık alımı raunduna gideceği iyimserliğiyle yükselerek Standard & Poor's 500 Endeksi'ni dün yaşadığı düşüşün ardından tekrar sıçrayışa gönderdi.

S&P 500 yüzde 0.1 yükselerek New York saatiyle 09:31'de 1,430.81 puan oldu. Hisselerin yükselişine Alman mahkemesinin yarın vereceği kararı ertelemesine yönelik başvuruları reddetmesi de katkıda bulundu.

Ballentine Partners LLC yatırım araştırma direktörü Greg Peterson, herkesin Fed ve Alman mahkemesinin ne yapacağını merak ettiğini söyledi. Peterson, "Piyasalar QE3'ü bekliyorlar ve Fed de bunun için güven veriyor" dedi.

S&P 500 Endeksi bu sene genelinde yüzde 14'lük yükseliş kaydederken, rekor kapanma seviyesinin yüzde 10 altında. Gösterge endeksi, Lehman Brothers Holdings'in, dünyanın en büyük iflasını açıklamasının bir gün sonrası olan 15 Eylül 2008'in yüzde 20 üzerinde seyrediyor. S&P 500 dün Yunanistan merkezli endişelerin, merkez bankalarının ekonomik toparlanmaya katkı yapacağı iyimserliğini gölgelemesiyle yüzde 0.6 kayıp yaşadı.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), yarın başlayacak 2 günlük toplantısında ABD ekonomisini canlandırabilmek için gereken ilave seçenekleri tartışacaklar.