Advertisement

Alman Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Bundestag'da Almanya'nın 2013 yılı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada ABD'nin borcunun küresel ekonomiye bir yük olduğunu dile getirdi.

CNBC'de yer alan habere göre bir çok Alman siyasetçi basına kapalı toplantılarda ABD'nin borçları ve ABDli politikacıların borç sorununu çözememeleri hakkında endişelerini dile getirirken, Schaueble'nin son konuşmasında buna değinmesi Alman politikacıların endişelerinin boyutunu ortaya koyuyor.

Schaueble konuşmasında, "Yaklaşan ABD seçimleri öncesi siyasetin nasıl şekilleneceği ve ülkenin çok yüksek borçlarıyla nasıl başa çıkabileceği konusunda büyük belirsizlik var. Kendimize bunu bazen hatırlatmamız lazım. Küresel ekonomi bunu biliyor ve omuzunda yük oluşuyor" dedi.

ABD ekonomisi son üç yıldır en az 1 trilyon dolarlık bütçe açığı kaydederken, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney bunu Başkan Obama'nın yanlış mali yönetimiyle bağdaştırdı. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, ülkenin yıl sonunda yaklaşık 16.4 trilyon dolarlık bir borç limitine ulaşabileceğini belirtti. 

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Eylül 2012 Salı, 23:30 Misafir almanya ilk kez bu konuda konuşuyor. oysa abd dikkatleri hep avrupa üzerine çekiyor ve arada kendi durumunu kaynaşıyordu. almanya karsı atağa gecti.