Advertisement

ABD hisseleri emtialar ile beraber yükselirken dolar, yatırımcıların yarın başlayacak olan Fed toplantısını beklemesiyle geriledi. Avrupa hisseleri ise günün erken saatlerindeki kayıplarını toparladılar.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi New York saatiyle 13:57'de yüzde 0.5 tırmanırken, doğalgaz ve kahve yüzde 1'den fazla yükselerek emtialar içindeki yükselişe öncülük ettiler. Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.6'lık düşüşünü tersine çevirerek yüzde 0.3 yükseldi. Dolar 16 büyük para biriminin tamamına karşı değer kaybederken, Alman yüksek mahkemesinin kararını ertelemeyeceğini söylemesiyle moral bulan euro yüzde 0.8 değer kazandı ve 1.2859 dolar oldu. 10 yıllık hazine tahvili faizleri ise üç baz puan yükselerek yüzde 1.69 oldu.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), yarın başlayacak 2 günlük toplantısında ABD ekonomisini canlandırabilmek için gereken ilave seçenekleri tartışacaklar. Alman Federal Anayasa Mahkemesi, 500 milyar euroluk Avrupa İstikrar Mekanizması'nda Almanya'nın ne tür bir rol alacağına dair kararını yarın vermeye hazırlanırken, Yunan politikacılar bütçe kesintisi konusunda bir anlaşmanın sağlanamadığı bir ortamda tekrar toplanıyorlar.

Ballentine Partners LLC yatırım araştırma direktörü Greg Peterson, herkesin Fed ve Alman mahkemesinin ne yapacağını merak ettiğini söyledi. Peterson, "Piyasalar QE3'ü bekliyorlar ve Fed de bunun için güven veriyor" dedi.