Advertisement

Japonya'nın Temmuz ayına ait makina siparişleri, zayıflayan ihracat ve etkisi azalan otomobil teşviklerinin ekonomik büyümeyi zorlaştırmasına rağmen yükseldi.

Tokyo'daki Bakanlar Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre ülkenin makina siparişleri Haziran'daki yüzde 5.6 oranındaki artışının ardından Temmuz'da da aylık bazda yüzde 4.6 tırmandı. Bloomberg anketine katılan 29 ekonomistin medyan tahmini makina siparişlerinin yüzde 2 artacağı yönündeydi. Ancak büyük ölçekli siparişler sonuçlarda oynaklığa neden olabiliyor.

Bugünkü veriler ve imalatçıların güvenindeki toparlanma, Bank of America Merrill Lynch'in bu çeyrekte daralma riski bulunduğunu söylediği Japon ekonomisi için "direnç sinyalleri" veriyor. Fed'in bu haftaki toplantısı ve Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun Çin'in büyümeyi desteklemek için mali ve parasal imkanlarının olduğunu söylemesiyle öne çıkan ABD ve Çin'deki büyümeyi destekleyici açıklamalar da Japonya'nın ihracatına yardımcı olabilir.

Nomura Securities Co.'nun ekonomistlerinden Kohei Okazaki, deniz aşırı ekonomi durağan kalırsa, Japonya'nın da sermaye harcamaları görünümüne ilişkin düşük öngörülerde bulunmasının gerekeceğine diikkat çekti.

Yen, dolar karşısında 2011 Ekim'inde kaydettiği 2. Dünya Savaşı sonrası zirvesinin altında seyretse de, Mart'ın ortalarından bu yana yüzde 7 güçlendi. Japon yeni bugün Tokyo saati ile 10:08 itibariyle dolar karşısında 77.86'dan işlem görüyordu.