Advertisement

Avrupa Birliği ve IMF Salı günü Portekiz'in 78 milyar euroluk kurtarma anlaşmasındaki bütçe hedeflerini esnetmeye karar vererek, ekonomisi resesyona daha da kayan ülkenin hükümetine bütçe hedeflerini tutturması için 1 yıl daha ek süre verdi.

Avrupa Komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası'ndan oluşan Troyka Heyeti, Portekiz'in bütçe hedeflerinin bu yıl için GSYH'sinin yüzde 5'ine, 2013 için yüzde 4.5'ine ve 2014 için de yüzde 2.5'ine revize edildiğini açıkladı. Kurtarma paketi ilk olarak bu hedefleri 2012 için yüzde 4.5 ve 2013 için de yüzde 3 olarak belirlemişti.

Portekiz'in kurtarma programının genel olarak seyrini sürdürdüğünü belirten Troyka, ancak yüksek işsizlik, düşen gelirler ve vergi tabanındaki değişikliğin vergi kazançlarını azalttığını söyledi.

Troyka, bu düşüşe karşılık politikalarda, gereken mali düzenlemeler ile ekonomi üzerindeki baskıların azaltılması arasındaki dengenin sağlanmasının gerektiğini açıkladı.

Yeni kemer sıkma önlemleri ile birlikte bazı hedeflerin kaçacağı açıklamaları, Portekiz'deki siyasi mutabakatı baskılayabilir.

Ülkenin maliye bakanı Vitor Gaspar, mali bozulmanın, Euro krizindeki kötüleşmeden kaynaklandığını savundu ve Portekiz'in en büyük ihracat pazarı İspanya örneğini verdi.