Advertisement

İspanya'nın en büyük özerk bölgelerinden Katalonya'nın yüzbinlerce vatandaşı Salı günü Barcelona sokaklarında Madrid hükümetinden "bağımsızlık" istedi. Katalan halkı, İspanya'daki borç krizini, kendi bölgelerinin ekonomisini ve varlığını bozmakla suçladı.

Liderlerinin, varlıklarının merkezi hükümet tarafından tüketildiğini iddia ettiği Katalonya'da, artan işsizlik ve finansal bozulmayalar ayrılıkçı görüşleri besledi.

Barcelona sokaklarını "Avrupa'ya hayır", "Şimdi bağımsızlık" ve "Katalonya: Yeni bir Avrupa ülkesi" pankartları ve Dövizleri doldurdu.

Yerel hükümetin protestocuların sayısını 600 bin kişi olarak verirken, polis kuvvetleri katılımın 1.5 milyon civarında olduğunu söyledi.

Katalonya Başkanı Artur Mas, bölgede toplanan vergilerde kendisine daha fazla kontrol verilmezse, bağımsızlık arayışına gideceğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Eylül 2012 Çarşamba, 09:14 Misafir size teşekkür edirim kendi adıma.
12 Eylül 2012 Çarşamba, 07:26 Misafir birilerinin bağımsızlık istemesi ya da isteyecek olması bu hakkı doğurmaz ya da hukuki hak yaratmaz. isteyen burası benim diyor. ee tapusu da benim. ben vatanımda 1000 yıldır herkese hak ve eşitlik vererek düzen sağlamışım sonra birisi gelecek burda ben oturuyorum diyecek. buna en azından american hukuku ile özel mülkiyete tecavüz denir ve cezası çok ağırdır :) düşünün evinize kiracı alıyorsunuz, sonra o geliyor diyor ki burda hep ben oturdum burası benim. terör hak talep edebileceğini değil yalnızca yok edileceğini bilmeli.fikir, konuşulabilir ama terör yok edilmelidir.