Advertisement

IMF'nin çalışmasına göre yeni finansal düzenlemeler, gelişmiş ülkelerdeki maliyetlerini azaltan bankaların kredi faizlerinde ılımlı bir yükselişe neden olacak.

Uluslararası Para Fonu, yüksek sermaye ve likidite zorunluluklarının, uzun vadeli ortalama banka kredi faizlerini ABD'de 28 baz puan, Avrupa'da 18 baz puan ve Japonya'da 8 baz puan artıracağını öngördü.

IMF'nin çalışması, kredi maliyetlerindeki artışı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve Uluslararası Takas Bankası'nın (BIS) öngörülerinin altında tahmin ediyor. IMF yetkililerinden birisi bunun sebeplerinden birinin, bu kuruluşların tahminlerini, bankaların güvenlik marjlarının büyük kısmının "isteğe bağlı" varsayımına dayandırması olduğunu söyledi.

IMF ekonomistlerinden Andre Oliveira Santos ve IMF'de danışmanlık yapan Douglas Elliott, çalışmadaki ekonomik maliyetlerin, daha az sıklıktaki ve daha düşük maliyetli finansal krizler bakımından yararların, uzun vadede düzenleyici reformların maliyetinin önüne geçeceğini gösterdiğine dikkat çekti.

Ekonomistler, dünya genelinde bankaların, büyük ekonomiye zarar vermeden düzenleme değişikliklerini uygulayabileceğini belirtti.