Advertisement

Uluslararası piyasalar, Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun ilave teşvikler konusunda işaretler vermesinin desteği ile, Fed kararı öncesi iyimser seyrediyor. Bu ortamda, Asya hisse senetleri yükselişini beşinci güne taşırken, Asya bölgesi tahvil riski son bir yılın en düşük seviyesine indi. Japon yeni değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 12:36'da yüzde 1 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Asya tahvillerinin temerrüde karşı sigorta maliyetleri üç baz puan düşerek, Ağustos 2011'den bu yana en düşük seviyesine indi. Altın yüzde 0.3 değer kazanarak yükselişini ikinci güne taşıdı. Dolar euro karşısında son dört ayın en düşük seviyesine indi ve yen önemli para birimlerinin tümü karşısında değer yitirdi.

Fed Başkanı Ben S. Bernanke ve çalışma arkadaşları, ilave tahvil alımı kararına gidebilecekleri spekülasyonunun olduğu bir ortamda, iki gün sürecek toplantılarını yarın sonlandıracak. Almanya'da Anayasa Mahkemesi, ülkenin Avrupa kurtarma fonuna katılımına ilişkin kararını bugün açıklayacak. Yunanistan'da politikacılar bütçe kısıntıları konusunu tartışmaya devam ediyor. Çin Başbakanı Wen, dün yaptığı açıklamada, Çin'in büyüme hedeflerini tutturabilmek için maliye ve para politikaları alanında "bol" imkanı olduğunu açıkladı.

Tokyo'da SMBC Nikko Securities Inc. hisse senetleri müdürü Hiroichi Nishi, "Piyasanın, hükümetlerin ekonomilerin kötüleşmesine izin vermeyeceğine güveni artıyor. Zira ABD'nin daha fazla parasal genişlemeye gideceği ve Çin'in kamu yatırımlarını artıracağı konusunda beklentiler güçleniyor" dedi ve "Aynı zamanda, Avrupa'da, hızlı olmasa da ilerlemeler var" şeklinde görüş bildirdi.

Temmuz ayından bu yana en uzun süreli çıkış dönemini gerçekleştirmeye yönelen MSCI Asya Pasifik Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı yaklaşık beş hisse yükseldi. Endeks 7 Eylül'de, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin, politika yapıcıların bölgede borçlanma maliyetlerini düşürmek için sınırsız tahvil alımı konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından yüzde 2.7 ile bu yılın en hızlı çıkışını gerçekleştirmişti.