AdvertisementDünyanın en büyük 2 ekonomisi Çin ve ABD'nin büyümeyi desteklemek üzere daha fazla teşvik uygulayacağı spekülasyonu Asya Borsalarını yukarı taşıdı. MSCI Asya Pasifik Endeksi son 2 ayın en uzun süreli kazanç dönemine hazırlandı.

Satışlarının  yüzde 48'ini ABD ve Çin'de kaydeden elektronik üreticisi Samsung Electronics Co. yüzde 2.5 değer kazandı. Dünyanın en büyük sanayi robotları üreticisi Fanuc Corp., Japonya'da makina siparişlerinin Temmuz'da beklentinin üzerinde artmasının ardından yüzde 1.9 yükseldi. Çin'in en büyük ikinci havayolu şirketi China Eastern Airlines Corp., 570 milyon dolar artıracağı planını açıklamasının ardından yüzde 3.9 primlendi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1 kazançla 120.47 puana yükselerek, 5. gününü de kazançla kapamaya hazırlanarak, Temmuz'dan bu yana en uzun süreli kazanç dönemine işaret etti. Endekste değer kaybeden her hisseye karşılık yaklaşık 4 hisse değer kaybetti. Hisse senetlerindeki yükselişte Avrupa Merkez Bankası'nın geçtiğimiz hafta borç kriziyle mücadele kapsamında sınırsız tahvil alım programı açıklaması da etkili oldu.

Fed, Avrupa Merkez Bankası ve Çin Merkez Bankası'ndan parasal genişleme hamlesi geldiğinde yararlanacak varlık gruplarından birinin hisse senetleri olacağını belirten Edmond de Rothschild Asset Management'ın kıdemli portföy yöneticilerinden David Gaud, Çin'de önümüzdeki aylarda bir miktar gevşeme beklediklerini söyledi. Gaud, Çin'in teşviklere başladığını hatırlatarak, daha fazlası için de alanın olduğunu öngördü.