Advertisement

ABD ve Çin'deki politika yapıcıların büyümeyi destekleyici teşvik planları açıklayacağı spekülasyonu ve Japonya'nın makina siparişlerinin Temmuz'da beklentinin üzerinde artış kaydetmesi üzerine Tokyo Borsası tırmandı; Nikkei 225 Endeksi 2 haftanın zirvesinde kapamaya yöneldi.

Çin'deki fabrikalarda kullanılan sanayi robotlarınıın üreticisi Fanuc Corp. yüzde 2 değerlenirken, satışlarının yüzde 27'sini Amerika'da gerçekleştiren fotoğraf makinası üreticisi Canon Inc. yüzde 1.7 yükseldi. Mitsubishi Heavy Industries ltd., Japonya'nın makina siparişi verisinin sonrasında yüzde 0.9 primlendi. Oki Electric Industry Ltd., İspanya'daki birimindeki uygunsuz muhasebelerin kârı 30.8 milyar yen azaltacağını söylemesinin ardından yüzde 13 kayıpla, Nikkei 225 Endeksi'ndeki düşüşlere öncülük etti.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.4 kazançla 8,931.31 puana yükseldi. Endeksteki işlem hacmi 30 günlük hareketli ortalamasının yüzde 12 üzerindeydi. Geniş kapsamlı Topix Endeksi yüzde 1 artışla 739.57 puana çıktı ve endekste değer kaybeden her hisseye karşılık 4 hisse değer kazandı.

Fed'in bir şeyler çıkacağını söyleyen IG Markets Ltd.'ın Melbourne'deki traderlarından Chris Weston, Çin'den gelen hedeflerin tutturulacağı sinyallerinin de olumlu olduğunu, piyasanın merkez bankaları tarafından desteklendiğini söyledi.

Topix Endeksi 27 Mart'ta kaydettiği bu yılın zirvesinden Avrupa'daki borç krizinin derinleşmesi ve ABD ve Çin'deki yavaşlamanın etkisiyle yüzde 15 düştü. Endeks, defter değerinin0.9 katından işlem görürken, bu oran Standard&Poor's Endeksi için 2.2 ve Stoxx Europe 600 Endeksi için 1.5 katında seyreidyor.