Advertisement

Hareketsiz seyreden bakır, dünyanın en büyük kullanıcısı Çin'de, yavaşlamakta olan ekonomi ile birlikte talebin zayıf kalacağı endişeleri ile son dört günde ilk kez düşüşe hazırlanıyor.

Üç ay vadeli bakır kontratı, Londra Metal Borsası'nda (LME) yüzde 0.4 düşüşle ton başına 8,060 dolara kadar geriledikten sonra, Şanghay saati ile 13:54'te 8,080 dolara geldi. Kontrat dün 8,127.75 dolara kadar yükselerek son dört ayın zirvesine çıkmıştı. Aralık vadeli bakır kontratı, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek pound başına 3.6925 dolarda kaldı.

Şanghay'da Xiangyu Futures Co. analisti Wang Ning, "Şanghay'daki fiziki piyasa, Ekim ayındaki uzun tatil öncesi bir miktar stok artırma hareketi beklememize karşın, yavaş kalmaya devam ediyor" dedi.

China Securities Journal'ın isim vermeyen gayrımenkul aracılarına dayandırdığı haberine göre, Çin'de büyük bankalar, Beijing'de, ilk konut alımları için açılan kredilere uyguladıkları iskontoları düşürdüler. Morgan Stanley, Çin için 2012 yılı büyüme tahminini yüzde 8'den yüzde 7.5'e indirdi. Çin Başbakanı Wen Jiabao, Tianjin'de, Dünya Ekonomik Forumu'nda yaptığı konuşmada, büyümeye destek için maliye ve para politikalarında "bol" imkanları olduğun yönünde işaretler verdi.

Aralık vadeli bakır kontratı, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, fazla değişmeyerek ton başına 58,340 yuanda (9,222 dolar) kaldı. Şanghay'da Changjiang piyasasında spot bakır, Şanghay vadeli piyasasındaki en yakın vadeli kontrat ile yaklaşık 210 yuanlık bir iskonto ile işlem gördü.

LME'de, aluminyum Mart 2010'dan bu yana en uzun süreli çıkışını tersine çevirdi ve çinko son dokuz günde ilk kez değer kaybetti. Kurşun ve nikel fazla değişmezken, kalay yükseldi.