Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) İcra Kurulu üyesi Joerg Asmussen, hükümetlerin anlaşmaya varılan koşulları yerine getirmemesi durumunda, politika yapıcıların, yeni program dahilinde satın alınan tahvilleri satabileceğini kaydetti.

Asmussen, dün Frankfurt'ta katıldığı bir etkinlikte basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Doğrudan Parasal İşlemler olarak adlandırılan AMB planının, AMB kanunlarının 18'nci Maddesi altında yürütüleceğini söyledi. Asmussen, bir ülkenin anlaşmaya varılan koşullara uymaması durumunda, AMB'nin satınaldığı tahvilleri satmayı düşünüp düşünmeyeceği sorusuna, "Yasalarda söylediği üzere, finans piyasalarında menkul kıymet alım ve satımı yaparak aktif olabiliriz" dedi. Asmussen, "Başkan, basın toplantısı sırasında, bu maddeden sık sık söz etti" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, geçen hafta, bölgede faizler üzerinde kontrolü yeniden kazanabilmek ve euronun dağılacağı spekülasyonlarını sona erdirmek için sınırsız tahvil alımını içeren bir program açıklamıştı. Şimdi artık, Avrupa kurtarma fonunndan belli koşullar karşılığı yardım isteyerek AMB'nin tahvil alımlarını başlatmak, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin hükümetlerine bağlı.

Draghi, 6 Eylül'de yaptığı konuşmada, "Tahvillerin doğrudan alımı, AMB Kanunu'nun 18'nci Maddesi'nde tanımlanmıştır. Bu, para politikamızın sahip olduğu ve kullanabileceğimiz değişik olası araçlardan biridir" demişti.