Advertisement

Asya'nın en büyük ihracat pazarları Çin ve ABD'nin teşvik önlemlerinin gelişen piyasalara fon akışını artıracağına ilişkin iyimserliğin etkisiyle Asya paraları 4 ayın zirvesine tırmandı.

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun dün büyümeyi desteklemek üzere uygun politikaları uygulayacağını söylemesi sonrasında Malezya ringgiti ve Tayvan doları Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyelerine çıktı. Küresel kaynaklar, Güney Kore, Tayvan ve Filipinler'de sattıklarının 650 milyon dolar üzerinde hisse alarak, bu ülkelerdeki bu yılki yatırımlarını 26 milyar dolara çıkardı.

Çin'deki teşvik spekülasyonunun Çin ile güçlü ticari bağı olan Asya ülkeleri için destekleyici olduğunu belirten Dai-ichi Life Research Institute Inc.'in ekonomistlerinden Tohru Nishihama, yatırımcıların hâlâ bir miktar ihtiyatlı davrandığı mevcut ortamda fonların Asya'ya ve tahvil piyasalarına aktığını söyledi.

Malezya ringgiti, ABD doları karşısında yüzde 0.5 değerlenerek 3.0742 seviyesine çıkarken, Tayland bahtı da yüzde 0.4 güçlenerek 30.98'e çıktı. Tayvan doları yüzde 0.4 değer kazanarak 29.603'e, Filiğin pezosu da yüzde 0.3 artışla 41.445'e tırmandı. Filipin pezosu Nisan 2008'den bu yana görülmedik düzeyine işaret etti.