Advertisement

Çin Başbakanı Wen Jiabao'nun, Çİn'in büyüme hedeflerini tutturmak için politika imkanı olduğunu söylemesi sonrasında ve Fed'in de ABD ekonomisini destekleyici adımlar atacaı spekülasyonun etkisiyle gelişen piyasalar endeksi 4 ayın en  zirvesine işaret etti.

Anhui Conch Cement Co. Ltd., Çin'deki inşaat şirketlerindeki kazançları devam ettirdi. Hon Hai Precision Industry Co., şirketin bugün yeni iPhone'u tanıtmasının öncesinde Apple Inc.'in tedarikçileri arasındaki yükselişe öncülük etti. Hyundai Heavy Industries Co., KB Investment&Securities Co., şirketteki siparişlerin artmasını beklediğini söylemesi üzerine değer kazandı. AirAsia Bhd., Malezya'da düşük maliyetli yeni bir havayolu şirketinin kurulmasının ardından Kasım'dan bu yana en sert düşüşünü kaydetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 5. gününde de yükselerek yüzde 0.7 kazançla 979.47 puana çıktı. Endeks, 9 Ağustos'tan bu yana en uzun süreli kazançlarına hazırlandı. Çin Başbakanı Wen Jiabao, Çin'in büyümeyi desteklemek üzere daha fazla parasal ve mali teşvik imkanı bulunduğunu savundu. Fed Başkanı Ben Bernanke ve meslektaşları bugün yeni bir tahvil alım programı spekülasyonları arasında 2 günlük para politikası toplantısına başlıyor.

ABD ve Çin'in dünyanın en büyük 2 ekonomisi olduğu göz önünde bulundurulursa, bu ülkelerden gelen her önlemin küresel ekonomi için olumlu bir sinyal olduğunu belirten Viet Capital Securities'in araştırma müdürü Vu Thanh Tu, özellikle ihracat odaklı büyüme modeline sahip olan gelişen piyasaların daha fazla destek göreceğini söyledi.

Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 0.8 kazançla 29 Ağustos'tan bu yana en yüksek kapanışına hazırlanıyor. Güney Kore Kospi Endeksi 25 baz puanlık politika faizi indirimiyle sonuçlanması beklenen yarınki merkez bankası toplantısı öncesinde yüzde 1.5
yükseldi. Tayvan'ın Taiex Endeksi yüzde 0.9 kazanç sağladı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki bilgi teknolojileri ve sanayi şirketlerinin hisseleri kazançlara öncelik etti. Endeks bu yıl yüzde 6.8 kazançla, yüzde 11 yükselmiş olan MSCI Dünya Endeksi'nin gerisinde seyrediyor.