Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Almanya'da Anayasa Mahkemesi'nin Euro Bölgesi kurtarma fonunda ülkenin rolü konusunda vereceği karar öncesi durgun seyrediyor. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse senetleri ise yükseldi.

 Iberdrola SA, Başkan Ignacio Galan'ın şirketin temettüye devam edeceğini açıklamasının ardından yüzde 1 değer kazandı. Banco Santander SA, Morgan Stanley'in yatırımcılara "al" tavsiyesinde bulunmasının ardından yüzde 1.2 yükseldi. Kingfisher Plc, ilk yarı karının düşmesinin etkisi ile yüzde 1 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi değişmeyerek, Londra saati ile 08:10'da 272.58 puanda kaldı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı bugün yüzde 0.2 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi.

Londra'da Capital Spreads traderlarından Jonathan Sudaria, "Traderlar Alman mahkemesinin kararını bekliyor" dedi ve "Beklentiler, mahkemenin fonun anayasaya uygun olduğuna karar vererek, tam olarak işleyisişine izin vereceği şeklinde güçleniyor" değerlendirmesinde bulundu.

Karlsruhe'de bulunan Almanya Federal Anayasa mahkemesi, dün, davanın ertelenmesi yönündeki son dakika başvurusunu reddetti ve 500 milyar euroluk (640 milyar dolar) kurtarma fonu için bugün karar verilmesinin yolunu açtı. Mahkeme kararını yerel saati ile 10:00'da açıklayacak.

Almanya daimi kurtarma fonu ESM'yi henüz onaylamadı ve bu fona katılamazsa, kurtarma mekanizması ortaya çıkmayacak ve kurtarma tedbirleri süpheli hale gelecek.