Advertisement

Frankfurt'taki Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Bölgesi'ndeki tüm bankaların en üst düzey denetmenliğini üstlenerek, "finansal sistemin gardiyanı" olma görevini genişletmesi gerektiğini belirten Avrupa Birliği yetkilileri, merkez bankasının, aynı zamanda ulusal regülatörlerin bankaların günlük denetiminden yararlanması önerilerini sunmaya hazırlanıyor.

İngiltere ve diğer ülkelerdeki euro kullanmayan ülkeler de bu önlemlere dahil olacak. Bugün açıklanacak planlar, 1 Ocak 2014'ten itibaren yeni sisteme dahil edilecek ve tüm AB üyelerinin imzası gerekecek.

Önerilerin iyi yanının polisler ile çeteler arasına bir ayrım koyması olduğunu belirten Avrupa Parlamentosu'nun yasakoyucularından Phillippe Lamberts, aynı zamanda bankalar ve regülatörlerin de ayrılacağını söyledi.

AB liderleri ortak bir banka denetim kurumuna Haziran'da, Euro Bölgesi bankalarının kurtarma fonuna doğrudan girişinin bir şartı olarak karar verdi. Avrupalı vergi mükellefleri , 2008'de başlayan ve Yunanistan, Portekiz, İrlanda, İspanya ve Kıbrıs'ın dış yardım istemesine yol açan borç krizlerden bu yana bankalara sermaye enjeksiyonları, teminatlar ve diğer yollarla 4.5 trilyon euroluk destek sağladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Eylül 2012 Çarşamba, 13:18 Misafir batık ülkeler ve ingiltere buna imza atmaz velhasıl avrupa işi bitti. ruhuna el fatiha