Advertisement

Uluslararası piyasalar, Almanya'da Anayasa Mahkemesi'nin kurtarma fonunun onaylanmasına yeşil ışık yakmasından olumlu etkilendi. Bu ortamda, Avrupa hisse senetleri ikinci günde de yükselirken, euro son dört ayın en yüksek seviyesine çıktı ve gösterge Alman tahvilleri değer kaybetti. İspanyol ve İtalyan tahvilleri ralli yaparken, emtia grubu yukarı yönde hareket etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:10'da yüzde 0.4 yukarıda seyrediyordu. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.5 tırmandı. Euro dolar karşısında yüzde 0.5 değer kazanarak 1.2923 dolara çıktı. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 10 baz puan çıkarak, yüzde 1.65 ile 29 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. Aynı vadeli İspanyol tahvillerinin faizi yedi baz puan düşerek yüzde 5.62'ye indi. Bakır yüzde 0.8, petrol yüzde 0.9 değer kazanırken, altın çıkışını ikinci güne taşıdı.

Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi, bölgenin daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) onaylanmasının yolunu açtı, ancak ülkenin bu fona olan yükümlülüğüne üst sınır getirdi. ABD merkez bankası Fed, politika yapıcıların ilave teşviklere gideceği yolundaki beklentilerin arttığı bir ortamda, iki gün sürecek toplantısına bugün başlıyor. Euro Bölgesi maliye bakanları ise, 14 Eylül'da Kıbrıs'ta yapılacak toplantıya hazırlanıyor.

Paris'te Societe Generale SA Avrupa faiz strateji müdürü Ciaran O’Hagan, "Mahkeme kararı, yol üzerindeki bir engelin kalkmasını sağladı ve şimdi dikkatler Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısına çevrilecek" dedi ve "Bu durum bir miktar riski destekliyor. Yükümlülük sınırı, kritik bir konu olan ESM'deki ilerlemeyi durdurmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 Endeksi'nde, düşen bir hisse karşılığı üçün üzerinde hisse değer kazandı. Banka ve sigorta şirketleri, Amsterdam merkezli ING Groep NV ve Fransız Credit Agricole SA'nın yüzde 2.5'in üzerinde değer kazanması ile birlikte, çıkışlara öncülük etti. İngiltere'nin hacim bakımından en büyük konut inşaat şirketi Barratt Developments Plc, yıllık temettü ödemeyeceğini duyurmasının ardından yüzde 8 değer kaybetti.