Advertisement

İngiltere Merkez Bankası politika yapıcılarından David Miles, yetkililerin anemik ekonomiyi desteklemek için para politikasını gevşetmekte haklı olduğunu belirterek, daha fazla teşviğe sıcak baktığına işaret etti.

Bankacılık sisteminin, zengin batı ekonomilerinin çoğunda kötü durumda olduğunun altını çizen Miles, İngiltere'deki para politikasının, tarihinin en genişlemeci dönemlerinin birinden geçtiğini ve bu gidişatın doğru olduğuna inandığını söyledi.

Miles'ın açıklamaları, İngiltere Merkez Bankası başekonomisti Spencer Dale'nin uzun süreli genişlemeci politikaların risklerine karşı uyarmasının birkaç gün sonrasında geldi. Normal para politikasına dönmenin şimdilik bir aciliyetinin olmadığını savunan Miles, daha fazla teşvik konusunda da "açık görüşlü" olduğunu ifade etti.

Dale, İngiltere Merkez Bankası'nın tahvil alımı hedefini 50 milyar sterlin artırdığı Temmuz toplantısında da karşı oy kullanan 2 yetkiliden biri olarak öne çıkmıştı.

Son 12 aya ait büyük tablonun oldukça yatay bir seyire işaret ettiğine dikkat çeken Miles, "Doğru strateji, para politikasının daha genişlemeci hâle getirilmesiydi, biz de onu yapıyoruz. Önümüzdeki toplantılarda da durumun ne olduğunu göreceğiz. Bir sonraki adımı görmeye açığım" dedi.

Miles aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası'nın Euro Bölgesi'ndeki borç krizini sakinleştirmeye yönelik hamlelerinin de İngiltere üzerinde "ciddi" etkisinin olacağını söyledi.