Advertisement

Gaitame.com Research Institute Ltd.'ın teknik analizine göre Euro/Yen paritesinin omuz-baş formasyonunun boyun çizgisini aşamaması durumunda euro, yene karşı 1 ayın en düşük seviyesini kaydedebilir.

Gaitame.com'un araştırmacılarından Takuya Kawabata, formasyonun baş bölgesinin 21 Mart'taki zirve, omuzların ise 27 Şubat ve 20 Nisan'daki pik noktalar olduğunu belirtti. 6 Mart ve 16 Nisan'daki geçici düşükler boyunca oluşan omuz-baş formasyonunun boyun çizgisi ise bugün 100.87 yende bulunuyor.

Euro, bugün 99.96 yen ile 24 Temmuz'da kaydettiği 94.12 yen düzeyinin yüzde 6.2 üzerinde bulunuyor. Euro/Yen 24 Temmuz'da Kasım 2000'den bu yana en düşüğünü kaydetmişti.

Euronun boyun çizgisini aşmaya çalıştığını, ancak aşamazsa bunun düşüşle sonuçlanacağını öngören Kawabata, euro, boyun çizgisini aşamazsa, yen karşısında ters omuz-baş formasyonu oluşturmak üzere 1 Haziran'daki düşüşüne yönelmesini beklediğini söyledi.

Kawabata, ters omuz-baş formasyonunun baş bölgesini 24 Temmuz'daki düşük, omuzlardan birinin de 1 Haziran'daki düşüğün oluşturacağını belirtti. 1 Haziran'daki 95.60 yen seviyesine gerileme, euronun 3 Ağustos'tan bu yana kaydettiği en düşüğü olacak.