Advertisement

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Avrupa Merkez Bankası'ndan (AMB) yapılan tahvil alımı açıklamasının ardından borçlanma maliyetlerinin düşmesiyle ülkesinin kurtarma paketine ihtiyaç duyup duymayacağının hala kesinleşmediğini ifade etti.

Sosyalist Parti lideri Alfredo Perez Rubalcaba'nın, kararını 21 Ekim'deki bölgesel seçimlerden sonraya erteleyeceği iddiasını reddeden Rajoy parlamentoda yaptığı konuşmada İspanya'nın kurtarma paketine ihtiyaç duyup duymadığına hala emin olmadığını ifade etti. Rajoy, vereceği kararın "İspanyolların çıkarları doğrultusunda" olacağını söyledi.

Rajoy, İspanya'nın banka kurtarma fonu almasından 2 hafta önce de ülkenin herhangi bir kurtarmaya ihtiyacı olmadığını belirtmişti. İspanya'nın 10 yıllık tahvil faizi dün yüzde 5.694 iken bugün yüzde 5.659'a geriledi. Bu rakam, Ağustos ayının başında Draghi'nin yaptığı ilk tahvil alımı duyurusundan önce yüzde 7.165 civarlarında seyrediyordu.

BlueBay Asset Management portfolyo yöneticisi Mark Dowding, son günlerdeki rallinin bir destek sözü üzerine gerçekleştiğini söyledi. Dowding, "Eğer erteleme olursa, eğer hafta sonu herhangi bir anlaşma olmazsa, o zaman çok korkarım ki İspanyol tahvil faizleri tekrardan çok çabuk yükselmeye başlayacak" dedi.