Advertisement

Amerikalı biyologlar, Plos One dergisinde yayımlanan makalelerine göre, boyları 65 santimetreye kadar ulaşan, grili sarılı yeleleri olan türe, Lomami havzasında bulunduğu için "Cercopithecus lomamiensis" adını verdi.

Bilim adamları, Haziran 2007'de Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde bir ilkokul müdürünün evine gittiklerini, burada, daha önce hiç görmedikleri maymun türüne ait genç bir dişi hayvan gördüklerini belirtti.

Müdürün, maymunun Lesula olduğunu söylediğini yazan bilim adamları, bu yerel ismi daha önce hiç duymadıklarını kaydetti.

Aralık 2007'de vahşi hayatta aynı türü keşfettiklerini belirten bilim adamları, bu türün soyunun tükenme tehdidiyle karşı karşıya olduğunu, koruma altına alınması gerektiğini bildirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Eylül 2012 Cuma, 16:06 Misafir nasıl keşif bu? kongolu adam maymun türünü biliyor, ad bile vermiş, batılı biyolog ilk kez görünce keşif oluyor. bunca zamandır kongolulara maymun türlerini sormadan biyologlug yapanların ahmaklığı olmuyor ama keşif oluyor. bu hesapla bir batılı gelip bizim evde daha önce bilmediği bir şey görse onu keşfetmiş mi olacak?