Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Fransa, İspanya, İtalya ve Avrupa Komisyonu'nun hızlı hareket edilmesi yönündeki baskısına karşılık, Euro Bölgesi'nin ortak bankacılık gözetimine yönelik acelesi ile ilgili eleştirilere öncülük ediyor.

Avrupa Birliği (AB) maliye bakanları, 17 üyeli birlik için Ocak ayında ortak bir denetleme oluşturulmasına yönelik önerilerde keskin bir bölünme yaşıyor. İsveç, Hollanda ve Polonya bakanları tarafından desteklenen Schaeuble, AB'nin, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB), bölge kurtarma fonundan doğrudan banka kurtarmaya ilişkin verilen söz ile birlikte, denetlemeye yönelik rolü üstlenmeden önce temkinli olması gerektiğini söyledi.

Schaeuble, Euro Bölgesi'ndeki 6,000'i aşkın finans kuruluşunun denetlenmesi konusunda AMB'nin ihtiyaç duyduğu "büyük çaplı düzeneği" hazırlayabilmek için zaman gerekeceğini söyledi. Schaeuble, önce büyük riskler oluşturabilecek bankaların yeni sisteme alınması gerektiğini kaydetti.

Schaeuble, Güney Kıbrıs'ta Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Sistematik olarak ilişkili bankalar ulusal denetimden Avrupa'nın denetimine geçmeden önce, bu stres testlerinin gerçekleştirilmesi konusunu güçlü bir şekilde savunuyoruz" dedi.

Brüksel merkezli Bruegel araştırma enstitüsünden Guntram Wolff, Schaeuble'nin yorumlarının, sorunlu bankaları yeni denetimcinin kapsamının dışında tutma görüşünü ortaya çıkardığını söyledi ve stres testlerinin, vergi mükelleflerinin kayıplardaki risklerini sınırlamak için, sağlık sigortası yapmak isteyenlerden fiziksel muayene istenmesine benzer şekilde, kullanılabileceğini kaydetti.