Advertisement


Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda'nın Pekin Hükümeti'nden Japon halkının güvenliğini sağlamasını talep etmesiyle dünyanın en büyük 2. ve 3. ekonomileri Çin ve Japonya arasındaki "ada" tartışması derinleşti. Çin'deki şehirlerde binlerce kişi protesto için sokaklara dökülürken, Toyota Motor Corp. ve Panasonic Corp. gibi şirketler operasyonlarında hasar açıkladı.

Çin'in tartışmalı adalar üzerinde egemenliğini açıklaması ve Japon mallarının boykot edilmesini isteyen binlerce kişi Çin'in Pekin, Şanghay ve Guangzhou kentlerinde eylem yaptı. Radyo Televizyon Hong Kong'un haberine göre, Shenzen'de polis eylemcileri, Japon alışveriş merkezlerine girmelerini önlemek için  göz yaşartıcı gaz ve panzerle dağıtmaya çalıştı.

Noda Pazar günü katıldığı programda, Pekin Hükümeti'nden Japon vatandaşlarının güvenliğini sağlamasını talep etmişti.

Asya'nın en büyük ekonomileri arasındaki gerilim, Noda'nın hükümetinin geçtiğimiz hafta tartışmalı adaları Japon sahibinden satın alacaklarını söylemesi üzerine Çin'in Senkaku ve Daioyu adlarıyla bilinen adalara tanklar yerleştirmesi sonrasında derinleşti. Anlaşmazlık ve gerilim,her iki ülkenin de küresel ekonomik yavaşlamanın etkisini hissettiği ve Çin'deki onyılda bir olan liderlik değişiminin öncesinde geldi.

Bu durumun küresel ekonomi için bir sorun daha olduğuna dikkat çeken Morgan Stanley'nin baş Asya ekonomisti Andy Xie, sorunun maliyetlerinin Japon şirketleri için, Çin'inkilerden daha fazla olabileceğini söyledi.