Advertisement

Çin hisse senetleri, hükümetin beklendiği hızda bir parasal gevşemeye gitmeyeceği endişeleri ve Citigroup Inc.'nin, Çin'de ekonomik yavaşlamanın gelecek yıla sarkacağını kaydetmesinin ardından bu ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Poly Real Estate Group Co., Çin'de konut satışlarının düşmesinin ardından son altı haftanın en sert kaybını yaşadı ve gayrımenkul geliştirme şirketlerine gelen satışlara öncülük etti. Dünyanın en büyük kuru yük gemi taşımacılığı şirketi China Cosco Holdings Co., Citigroup'un Çin'in büyüme tahminini düşürürken yavaşlayan ihracat talebine dikkat çekmesinin ardından yüzde 2'nin üzerinde bir kayıp yaşadı. New Fortune tarafından dünyanın en iyi hisse senedi strateji araştırma şirketi olarak tanımlanan Industrial Securities'e göre, Fed'in ekonomik teşvikleri enflasyon baskılarını artıracak ve bu da daha gevşek politikalar için imkanları daraltacak.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 düşerek, yerel saat ile 13:07'de 2,097.92 puana indi. Endeks böylelikle 27 Ağustos'tan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Bu düşüşte, emlak hisselerini içeren endeksteki yüzde 3.3'lük düşüş etkili oldu. CSI 300 Endeksi yüzde 1.4 gerileyerek 2,282.54 puana indi. Şanghay Bileşik Endeksi, Fed'in ekonomiyi desteklemek için mortgage destekli menkul kıymetleri alarak parasal genişlemeye gideceğini duyurmasının ardından, 14 Eylül'de, son bir haftanın en hızlı çıkışını gerçekleştirmişti. Endeks geçen hafta yüzde 0.2 düştü.

Chengdu'da Huaxi Securities Co. analisti Mao Sheng, "A grubu hisseleri, ekonomiyi destekleyici yönde yeni tedbirler gelene kadar, aşağı eğilimle birlikte, bant içi seyrini sürdürecek" dedi ve "QE3 küresel anlamda bekleyişleri güçlendirecek ve riskten kaçınma eğilimini azaltacak. Ancak enflasyonun uzun vadede etkisinin ne olacağına yönelik endişeler var" şeklinde görüş bildirdi.