Advertisement

ABD'de New York bölgesinde imalat sanayi Eylül ayında, siparişlerdeki daralmanın etkisi ile beklenenden daha fazla daraldı. Bu durum, dünyanın en büyük ekonomisinin sanayi kesiminden daha az destek alacağını işaret ediyor.

New York Fed genel ekonomi endeksi, Ağustos ayındaki seviyesi olan eksi 5.85'ten, Eylül ayında eksi 10.41 ile Nisan 2009'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Bloomberg News'un anketine katılan 53 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin eksi 2 seviyesinde çıkması bekleniyordu. Bu verinin sıfır seviyesinin altında çıkması, New York, kuzey New Jersey ve güney Connecticut'ı kapsayan ve Empire State Endeksi olarak da anılan bu veride daralma olduğunu işaret ediyor.

Fabrikalar, zayıflayan ihracat, azaltılan işletme yatırımları ve düşen hanehalkı harcamaları ile birlikte üretimlerini yavaşlatabilir. Üç yılı aşkın bir süredir yüzde 8'in üzerinde seyreden işsizlik oranı ve bu yıl zayıf seyreden ekonomi, Fed politika yapıcıların geçen hafta neden rekor seviyedeki teşvikleri daha da artırdığının bir açıklaması olabilir.

Stamford, Connecticut'ta RBS Securities Inc. ABD ekonomisti Guy Berger, veri açıklanmadan önce yaptığı değerlendirmede, "İvme imalat sanayinde negatife döndü" dedi ve "Kısa vadede yukarı bir kıpırdanma görünmüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminleri eksi 10 ile 5 arasında kaldı.